Παράσταση-Περαία, ένας αιώνας μνήμες προσφύγων

Στα πλαίσια εορτασμού για την επέτειο των 100 χρόνων από την άφιξη των πρώτων προσφύγων, και σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γυναικών Περαίας ΑΓΑΠΗ, ο θεατρικός – χορευτικός όμιλος του σχολείου μας παρουσίασε τη θεατρική παράσταση με τίτλο «Περαία, ένας αιώνας μνήμες προσφύγων» την Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου στο πνευματικό κέντρο, Άνω Περαία. Την παράσταση πλαισίωσε η πολυβραβευμένη Νέα Ευρωπαϊκή Χορωδία του Σ. Γ. Π. ΑΓΑΠΗ υπό τη Δ/νση της κ. Ελεονώρας Καλαϊτσίδου.

Η παράσταση ήταν βασισμένη σε ιστορικά στοιχεία, γραπτές μαρτυρίες & μνήμες των μεγαλύτερων σε ηλικία κατοίκων της Περαίας, φωτογραφικό υλικό και επίσημα έγγραφα. Σε αυτήν συμμετείχαν οι μαθητές: Αγγελοπούλου Κατερίνα, Αγγελοπούλου Νεκταρία, Γιαννουλάκη Παυλίνα, Γκέκας Νίκος, Γρηγοριάδης Μάριος, Γρηγοριάδης Οδυσσέας, Θεοφίλου Νίνα, Ιωαννίδου Ιόλη, Κάλφα Εμμανουέλα, Καπακτσή Σοφία, Καρακάλου Νίκη, Κεφαλάς Άγγελος, Κιλινκαρίδου Μαρία, Μαλιδάκη Ελένη, Μάλλου Κατερίνα, Μουντουρλή Ιουλιέτα, Μπαξεβανίδου Θεοδώρα, Ντόμπος Νέσκοβιτς Έμεσε, Ντόμπος Νέσκοβιτς Λένα, Πανέλας Μάνος, Παπαχαρίση Μαριτίνα, Τζαρός Μάξιμος, Στεργιούλα Ιφιγένεια, Χατζηζήση Καλλιόπη.

Υπεύθυνοι καθηγητές των ομίλων: Μαντζάρη Ελένη, Στεφαδούρος Μιχάλης, Χαντζή Αγάπη